воскресенье, 16 декабря 2018 г.

Урок-дискусія "Правила нашої безпеки"





                                                                      Виховна година

«Кривий Ріг – стале місто України»
Мета: поглибити знання учнів про рідне місто, збагатити історичним та духовним спадком минулих поколінь, вчити точно і образно висловлювати свої думки та почуття; розвивати мислення, пізнавальний інтерес; виховувати національну свідомість, патріотичні почуття, повагу до людей рідної землі, спонукати до творчої та пошукової діяльності.
Обладнання: герб міста, прапор міста, ілюстрації.
І. Організація дітей. Вступне слово вчителя.
Криворіжжя…Безкраї твої степи. Ти дивишся синню ставків, тихо шепочеш степовою ковилою. Про що розповідаєш ти, мій рідний краю? Криворіжжя багате на різні легенди, які передаються з покоління в покоління. Легенди за своїм змістом цікаві, вони дають можливість нам краще пізнати рідний край, героїчні його сторінки. І сьогодні ми познайомимося з легендами «Міста довжиною в життя».
ІІ. Основна частина. Розповідь вчителя
У біографіях міст, як і в людських, є дитинство, юність і зрілість. Кривий Ріг – одне з давніх поселень на півдні України. Воно старше за Миколаїв, Дніпропетровськ, Херсон.
·         Яким же було дитинство нашого міста?
Учень 3. Історія Криворіжжя налічує декілька тисячоліть. Археологи довели, що наш край був заселений з дуже давніх часів. Перша людина з’явилася тут 40 років тому. Територія нашого міста входила до складу Київської Русі. Але нашестя татаро-монголів на довгі роки перетворило наше місто на «Дике поле»
Кожне місто має свій герб, гімн, прапор, логотип.
Пам’ятники – це літопис життя і розвитку сучасного міста.
Пам’ятника «Козак Кривий Ріг»  - один із молодих історичних пам’яток міста. Присвячений він легендарному засновнику міста козаку Рогу. Звідки взялася така назва, ми послухаємо легенду про козака Рога.
 Легенда про козака Рога
  Давно це було, коли гриміла по Україні слава про Січ Запорозьку... На схилі літ хоробрий козак Ріг побудував для себе оселю якраз на тому місці, де Інгулець та Саксагань зливаються. Став потихеньку господарювати. І хто не їхав мимо, завертав до старого Рога. А оскільки в боях позбувся козак правого ока, прозвали його в народі Кривим. Бувало, повертались чумаки з Криму: "А чи не заїхати нам до Кривого Рога, чи далі поїхати?" Поважали чумаки Рога за гостинність, чуйність, відвертість, а ще за цікаві розповіді. Йшли роки, навколо хати козака почали з'являтися інші оселі. Згодом тут виросло село. Вже і козака Рога не стало, а назва так і лишилася - Кривий Ріг.
День заснування міста вважається 8.05.1775р.
В наш час Криворіжжя – один з найбагатших на корисні копалини районів в Україні. Найбільш важливим серед них є рудні родовища, поклади бурого вугілля, мармуру, доломітів, сланців, сурику, охри, скандію, ванадію та ще близько 40 елементів таблиці Менделєєва, комплексне використання яких дозволить забезпечити добробут майбутніх поколінь громадян України. Стратегічно важливе місто для України – це Кривий Ріг. Крім того на Криворіжжі є і унікальне у своєму роді виробне каміння, представлене променистим кварцом – різноманітні природні «котячі», «зміїні», «соколині», «тигрові очі» та криворізька яшма. Сучасний Кривий Ріг – це велике індустріальне місто, де розташований один з найбільших в світі металургійних заводів, який посів 6-те місце в світі по виробленню залізорудної сировини. Сучасний Кривий Ріг – це місто-богатир. За довжиною Кривий Ріг займає друге місце в світі, поступаючись лише Ванкуверу в Канаді. Загальна довжина трас – 1195 км. Чисельність населення міста Кривого Рогу на 1.06.2013 становить 657 321 осіб.
Прогулюючись площею біля Міської ради, нас зустрічає низка фонтанів – музичний, світлодинамічний. Їх було подаровано криворіжцям на 236 день народження міста. Це найбільший в Україні музичний фонтан, улюблене місце відпочинку мешканців.
Жителі міста також віддають повагу і шанують пам'ять загиблих героїв нашого міста. Георгіївська дзвіниця , побудована біля монумента Перемоги в честь загиблих солдатів в роки Великої Вітчизняної війни . Вона вважається найвищою культовою спорудою на Дніпропетровщині. Її висота 51м. На висоті 30м знаходиться оглядовий майданчик, з якого можна побачити краєвиди міста. У вечірній час, коли настає темрява, спалахує освітлення дзвіниці. Вона має дивовижний вигляд. У святкові дні відбувається богослужіння і чути чудовий дзвін.
Кривий Ріг - місто промислове, місто шахт та заводів. Але незважаючи на це, в ньому є багато чого цікавого та... прекрасного!
Вам відомі 7 чудес світу, а я вас хочу познайомити з сімома чудесами Кривого Рогу. До них відносяться: Скелі Мопра, Геолого-мінералогічний музей, Парк Правди, Квітковий годинник, Ботанічний сад, Надглибока свердловина, 300-річна груша.
1.​ Скелі Мопра – це справжній музей під відкритим небом та природний геологічний пам’ятник. Скелі складаються з двох масивів, які називають Великою і Малою Орлинкою. Скеля «Орлине гніздо» висотою 30 м, з якої за легендою красуня Рудана кинулась у річку. Висота Малої Орлинки становить 10 м, і особливо цікава розташована недалеко древніми печерами і гротами, яких ще 3000 років тому – скіфи, 1000 років тому слов’яни-уличи добували залізн6у руду, а в 16-18 століттях тут була скарбниця козаків, укріплена й захищена з усіх боків. Назва походить від одноіменного гірницького селища, абревіатура МОПР «Международная организация помощи борцам революции»
2.​ Геолого-мінералогічний музей. Криворізький геолого-мінералогічний музей був заснований в 70-х роках. На даний час в ньому експонуються більше 1700 зразків мінералів, гірських порід і корисних копалин. Музейні експонати мають велике навчальне та науково-дослідницьке значення.
3.​ Парк Правди. Парк культури та відпочинку імені газети «Правда» в Кривому Розі вважається першим парком міста. Його відкриття відбулося в 1932 році. Тут росте більше 40 сортів декоративних рослин, серед яких зустрічаються рідкісні види. Основними пам’ятками парка є старовинні арки, підвісні мости, з яких відкривається вид на перехрестя річок Інгулець і Саксагань і найчарівніша в Україні «Човникова станція».
4.​ Квітковий годинник. Квітковий годинник у парку героїв на проспекті Металургів у місті Кривому Розі – споруда надзвичайної архітектури та краси. Діаметр циферблата – 22 м, довжина хвилинної стрілки до 12 м. Тут висаджено 22 тис квітів 6 видів. Хід стрілки забезпечує часовий механізм, розташований під спорудою. Удень кожна година буде супроводжуватися мелодійним дзвоном, а вночі годинник буде підсвічуватися.
5.​ Ботанічний сад. Криворізький ботанічний сад – творіння рук людських займає 52,4 га. Сад є державною бюджетною установою, перебуває у віданні Національної Академії Наук України. Зараз в ньому росте більше 3500 видів дерев, кустарників, квітів.
6.​ Надглибока свердловина. Криворізька надглибока свердловина – це свердловина, пройдена в Україні в рамках програми «Вивчення надр землі та надглибоке буріння» в 1984-1995 роках. Досягнута глибина 5432 метра, діаметр 480 та 295 м і проектна глибина – 12 км.
7.​ 300-річна груша. В Кривому Розі статус ботанічної пам’ятки отримало 300 – річне дерево – «Старовинна груша на Карнаватці». Диво-груша знаходиться на території приватного обійстя, її стовбур в обхваті складає 3,8 м, висота – 13,5 м. Груша досі приносить гарні врожаї.
         Але у нас є також багато інших цікавих та красивих місць та споруд міста Кривого Рогу. Це такі як: Краєзнавчий музей, Залізорудний кар'єр Південний гірничо-збагачувальний комбінат, Дерев`яна церква святої Великомучениці Тетяни, Водоспад “Білі камені”, Жіночій монастир, Свято-Преображенський кафедральний собор, Монумент Перемоги, театр драми та музичної комедії ім.Т.Г.Шевченка.
Краєзнавчий музей один з найцікавіших місць міста Кривого Рогу відчинив свої двері у 1960 році. Тут представлена культурно-історична спадщина нашого краю від кам’яного віку до сучасності. В колекцію музею входять близько 54 тис експонатів.
Залізорудний кар’єр «Південний гірно-збагачувальний комбінат» один з найбільших в світі, довжина якого 3 км, ширина – 2,5 км, а глибина досягає 400 м. Подивитися на рукотворне чудо приїздять туристи з різних куточків світу.
Церква Святої великомучениці Тетяни. Дерев'яна церква побудована за технологією "без єдиного цвяха", на основі досвіду дерев'яного зодчества18-19 ст. За цією технологією храм є єдиним витвором архітектурного мистецтва в Криворізькій єпархії. Будівля храму у вигляді хреста, увінчаного п'ятьма золотими куполами та хрестами, що символізує собою Спасителя Хреста та чотирьох євангелістів. Куполи та хрести виготовлені майстрами Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври.
Водоспад «Білі камені». Цей водоспад відноситься до одного з найкращих водоспадів України, висота якого становить 12 м.
Жіночий Свято-Покровський монастир має чудовий монастирський корпус. Храм красиво розписаний з чудовим позолоченим іконостасом. На території монастиря в 2004 році побудовані дзвіниця та готель для паломників та гостей. При монастирі діє Недільна школа.
Спасо – Преорбраженський Собор. За результатами підбиття підсумків в номінації «Кращий сквер» І місце посів сквер попереду Спасо-Преображенського кафедрального собору Криворізької єпархії, настоятелем якого є архієпископ Криворізький і Нікопольський Єфрем. Також у номінації «Краща впорядкована пам’ятка історії і культури» ІІ місце зайняв пам’ятник «Священномученики: архієпископ Онуфрій і єпископ Порфирій», який було встановлено з нагоди 1025-річчя Хрещення Київської Русі на території цього ж скверу.
Монумент «Перемоги». Оновлений комплекс Монумент «Перемоги» займає 4 об’єкти: Георгіївську дзвіницю, монумент Перемога, пам’ятник Героям- афганцям і Стела Героїв, присвячений воїнам інтернаціоналістам, які воювали в 52 країнах світу.
Криворізький академічний театр драми та музичної комедії імені Т.Г.Шевченка веде свою історію від 1931 року, який одразу став культурним центром міста.
Літературне життя Кривого Рогу сьогодні досить жваве. У місті діють дві потужні письменницькі організації: літературне об’єднання Саксагань, асоціація криворізьких літераторів працює на базі музею «Літературне Криворіжжя» при КДПУ та протягом багатьох років існувало криворізьке літоб’єднання «Рудана». В Кривому Розі досить велика кількість письменників та поетів. Це – творчі та активні патріоти свого міста та України, своїми творами роблять наш світ кращим.
Висновки
Любі діти! Наше місто велике і могутнє. Кривий Ріг – це ваша маленька Батьківщина. Я хочу, щоб кожен з вас говорив про своє місто з гордістю і повагою. Тож вивчайте його, подорожуйте ним, любіть його і станьте справжніми патріотами Криворіжжя!
Ти – перлина держави,
Її гордість і слава,
Я вклоняюся долі, що ти в мене є!




Диспут "Моральні основи сімї"




Година мужності до дня Гідності і Свободи "Наша свобода не далася дарма"












Виховна година з елементами тренінгу
Тема: «Емоції +. Емоції-.»
Мета: акцентувати увагу учнів на понятті «емоції»; розвивати вміння керувати емоціями;  розвивати навички  спілкування з однолітками, дорослими людьми, виявляючи  доброзичливість, ввічливість,  тактовність; сприяти усвідомленню учнями впливу емоцій на стан їх здоров’я.
Обладнання: аркуші паперу А-3, маркери, стікери, скотч, аплікації «Кольорові долоньки», цитати про емоції, визначення терміну «емоції».

                                               Хід заняття
   1.Вступ
       Людину оточує дуже багато предметів та явищ і ми певним чином ставимося до них. Наприклад, радіємо, коли спілкуємось з близькими, друзями; сумуємо, якщо робимо помилки, відчуваємо задоволення, якщо їх виправили. Зміна настрою відображає ставлення людини до навколишнього світу й оточуючих. Ми відчуваємо емоції. Зовнішнім виявом емоції можуть бути міміка, слова, жести.
       Емоції справді відіграють важливу роль в нашому житті. Емоції є для нас першим сигналом будь-якого дискомфорту, можуть допомогти нам уникнути ризикованої ситуації, що назріває, «позитивні» емоції добре позначаються на повсякденному житті людини: здоров’ї, навчанні, спілкуванні з близькими людьми.
       Під впливом емоцій людина може вчинити як героїчний вчинок, так і необдуманий крок. Проте, всі емоції мають право на існування: і позитивні, і, здавалося б, негативні. У різних життєвих ситуаціях та сама емоція може мати різне значення. Отже, важливо контролювати свої емоції та виявляти їх доречно, у конструктивний спосіб (так, щоб не нашкодити ні собі, ні іншим)”.
Вправа «Мій настрій сьогодні»
       Педагог пропонує учням обрати  із запропонованих смайликів той, який відповідає їх настрою саме у цей час. Учень обирає його, прикріплює на фліпчарт, дає пояснення, чому він обрав саме цей смайлик.
Запитання для обговорення:
1.     Який настрій у нашій групі? Чому?
Вправа «Очікування»
       Педагог просить учнів написати на стікерах власні очікування від сьогоднішнього заняття та  прикріпити їх на плакаті, проговорюючи їх у голос.
Прийняття правил роботи
       Педагог пропонує зробити те, що сприятиме доброзичливій атмосфері, комфортній роботі та об’єднуватиме учасників протягом тренінгу – скласти груповий контракт – правила, за якими група буде працювати. Учасники називають правила, які записуються на аркуші та обговорюють їх.
         Правила:
·        Бути позитивними,
·        бути активними,
·        бути толерантними,
·        говорити за темою,
·        не засуджувати і не оцінювати нікого,
·        не перебивати,
·        діяти спільно,
       Педагог пропонує учасникам погодитись, або внести свої пропозиції щодо прийняття правил роботи на тренінговому занятті.
 Запитання для обговорення:
1.Що нам дає виконання даної вправи?
Вправа  «Коло думок»
       Педагог записує на аркуші   термін «ЕМОЦІЇ»,   пропонує  учасникам назвати  асоціації та записати їх на аркуші.
      Група формулює висновок та дає визначення поняттю «ЕМОЦІЯ».
       Емо́ції (від фр. emotion — «хвилювання», «збудження») - це психічний, складний стан організму, що призводить до дії симпатичної нервової системи і підвищення життєдіяльності організму.
       Емоції – особливий клас психічних станів, які відображають ставлення людини до навколишнього світу, до інших людей, до самої себе та до результатів своєї діяльності.
       Під впливом емоцій людина може вчинити як героїчний вчинок, так і необдуманий крок. Проте, всі емоції мають право на існування: і позитивні, і, здавалося б, негативні. У різних життєвих ситуаціях та сама емоція може мати різне значення. Отже, важливо контролювати свої емоції та виявляти їх доречно, у конструктивний спосіб (так, щоб не нашкодити ні собі, ні іншим).
       У кожної людини всі названі емоції присутні, і всі вони нам потрібні. Інша справа, що деякі з них не завжди приємно відчувати. Радість відчувати приємніше, ніж гнів, а щастя приємніше за образу. Навіщо ж нам потрібні емоції, і чи потрібні вони нам взагалі? Щоб краще це зрозуміти, виконаємо наступну вправу.
Вправа SWOT-аналіз
Педагог об’єднує учнів у чотири групи. Кожна група обговорює та прописує (сильні сторони, слабкі сторони, можливості, ризики).
·        Сильні сторони (Strengths) -  перевагами
·        Слабкі сторони (Weaknesses) - це проблеми, складнощі, які вимагають уваги.
·        Можливості (Opportunities) – це ті області, в яких  сильні сторони    використовуються недостатньо.
·        Загрози - це фактори  які можуть завдати шкоди здоров’ю дитині.
Презентації напрацювань.
       Емоції допомагають сприймати явища навколишнього середовища, виявляти ставлення до оточуючих. Позитивні емоції, емоції «плюс», поліпшують настрій і позитивно впливають на здоров’я. Негативні, емоції «мінус» – шкодять здоров’ю. Емоції впливають на здатність приймати зважені рішення.
       Усі люди іноді сердяться, ображаються, лякаються, засмучуються. Це природно. Людина не може жити без емоцій. Вияв емоцій – сигнал іншим про те, що вона відчуває. Потрібно вчитися культури вияву почуттів.
       Трапляється, що емоції захоплюють тебе зненацька і ти ніяк не можеш заспокоїтися. Приборкати гнів, заспокоїтися та зосередитися вам допоможуть методи або навички самоконтролю.
Вправа «Емоції -.»
       Педагог пропонує учням взяти одноразову паперову скляночку і різкими рухами зім’яти (адже саме так можуть поводитися люди, які знаходяться у стані гніву). Потім ведучі пропонують повернути предмет до початкового стану.
Питання для обговорення:
• Що трапилось зі склянкою?
• Чи можна повернути її до початкового стану?
• Як це пов’язано з реальним життям?
Що може символізувати ця склянка (людські взаємини)?
• Чи можемо ми після агресивних дій все відновити?
• Чи бувало так, що після того, як ви образили кого-небудь, ви шкодували про те, що сказали?
• Як це вплинуло на ваше майбутнє спілкування?
       Здоров’я людини залежить від того, які емоції переважають у її житті. Тому вміння керувати емоціями, оптимістичний погляд на життя – умови збереження здоров’я.
       Щоб приймати зважені рішення слід навчитися керувати емоціями. Ваші рішення впливають не тільки на вас, а й на інших людей. Уміння співпереживати допоможе вам уникати вчинків, які ображають оточуючих.
       Щоб успішно спілкуватися, навчися виявляти та розуміти невербальну мову почуттів. Міміка, жести, погляд, тембр, інтонація голосу іноді виявляють емоції красномовніше ніж слова.
       Емоції і душевні переживання, які відчуває людина, є невід'ємною частиною життя практично кожного з нас. Цитати та афоризми про почуття допомагають розкрити їх, що часом буває дуже і дуже не просто зробити. Завдяки таким чудовим цитатам, сказаними розумними людьми, людина отримує цілий арсенал для того, щоб вилити їх.
       Спектр їх може бути дуже широким, починаючи від радості і веселощів і закінчуючи проблемами, болем і так далі. Чудові цитати на цю тему дозволяють не тримати емоції в собі, а вихлюпувати їх назовні, що істотно полегшить емоційний стан.
       Педагог пропонує обговорити вислови про емоції.
1.     В гніві говорить не істина, а Емоції.
2.     Без людських емоцій немає і бути не може людського шукання істини.
3.     Емоції — шлях до ненависті, ненависть — шлях до війни.
4.     Доки в цьому світі є люди, негативні Емоції нікуди не подінуться.
5.     Мистецтво — це палкий момент, що приходить з спокійних емоцій.
6.     Кого ніщо не сердить, у того немає серця, а бездушна не може бути особистістю.
7.     Якщо між двома людьми є контакт, почуття, та голос серця, серце почує.
8.     Хто панувати бажає над собою, той повинен почуття стримувати деколи.
9.     Як же це важко говорити людині про почуття, коли не впевнений у взаємності.
10.             Одне слово може змінити твоє рішення. Одне почуття може змінити твоє життя. Одна людина може змінити тебе.
Пам’ятка «Уміння керувати емоціями»:
1.     Не ображайся через дрібниці.
2.     Доброзичливо висловлюй почуття.
3.     Конструктивно розв’язуй конфліктні ситуації.
4.     Навчися володіти навичками самоконтролю.
5.     Говори доброзичливо, спокійно.
6.     Дай можливість людині висловити свою думку.
7.     Поважай оточуючих.
Запитання для обговорення:
1.Які емоції ви відчували, коли презентували свою думку?
2.Які труднощі виникали під час виконання даної вправи?
3. Що нам дала дана вправа?
Підведення підсумків. Вправа «Квітка емоцій»
      Педагог роздає учням паперові кольорові  «долоньки» на яких вони відображають у малюнках, символах, словах, віршах свої емоції, щодо тренінгового заняття. Після закінчення роботи розміщують їх («долоньки») на фліпчарті у вигляді квітки з поясненням.