воскресенье, 25 ноября 2018 г.
Виховання підлітка: поради батькам
1.Життя в сім’ї з підлітком схоже на парний танець зі зміною ролей. Ви виступаєте то в ролі ведучого, то в ролі веденого, то в ролі авторитету, то в ролі “чайника”, нічого не розуміючого в сучасній молодіжній субкультурі. Причому ролі ці – не маски (головне – нічого не “грати”), а реальна готовність батька адаптуватися до постійно мінливої ситуації і настрою, гнучка позиція по відношенню до думок і поглядів власної дитини і повага до іншої окремої особистості.
2.Вам доведеться визнати, що період “незаперечного авторитету батьків” більше ніколи не повернеться, тому перестаньте командувати і керувати. Це – абсолютно програшна стратегія взаємовідносин з будь-яким підлітком. Спробуйте заново “заслужити” колишній авторитет. На цьому шляху необхідно керуватися тим, що дитина більше не вірить абстрактним словами і деклараціям, вона аналізує Ваші дії, стратегії, статус.
3.Спробуйте не тільки слухати дитини, але й спостерігати за її реакціями. Часом її поза, жести і міміка краще говорять про її стан, ніж звичний вербальний (словесний) підлітковий протест. Ставте собі питання: “чому вона так неадекватно реагує?”, “Що я можу зробити, щоб згладити протистояння?”. Повірте, вона не хоче боротися, вона хоче розібратися і запрошує Вас піти за нею.
4.Не плануйте конкретного результату “виховного впливу”, і не зациклюйтея на ньому. Він все одно буде іншим. Адже це парний танець взаємин (див. п. 1). Ви задумували одне, а вийшло зовсім інше – радійте. Ваша дитина позбавила Вас ще від одного стереотипу. Таким чином, вона сприяє Вашому особистісному зростанню, провокуючи спонтанність реакції.
5.Пам’ятайте, що однією з особливостей підліткового віку є потреба в ризику, часом не дуже виправданому, продиктованому бажанням самоствердитися. Якщо Ви ще цього не навчилися, час прийшов. Не бійтеся ризикувати разом з дитиною, але на своїй території. Чим більш наполегливі й спритні Ви будете у своєму бажанні випробувати нові способи взаємодії з дитиною, тим швидше Ви почнете говорити з нею однією мовою. Головне, зробити так, щоб підліток не переставав дивуватися Вашій винахідливості.
6.Зберігайте почуття гумору і намагайтеся передати дитині хоча б невелику частину свого оптимізму. Справа в тому, що всі зміни, що відбуваються з ним як фізичні, так і духовні, Ваш підліток сприймає дуже трагічно. Якщо Ви самі теж починаєте застрявати на аналізі та розборі дитячих проблем та перспектив їхнього вирішення, то ситуація вдома стає схожою на безперервну виробничу нараду. Для того, щоб краще побачити ситуацію, відстороніться від неї і спробуйте подивитися на неї з неабиякою часткою гумору. “Велике бачиться на відстані”, бажано з більш легких і оптимістичних позицій. Не варто жартувати над емоціями підлітка, набагато ефективніше іронізувати над самою ситуацією. Жарт допоможе трошки розрядити обстановку.
7.Намагайтеся “фільтрувати” інформацію, що надходить до Вас із ЗМІ та літератури з проблем підліткового віку. По-перше, вона сама далека від ідеалу в плані глибини аналізу. По-друге, хорошим тоном публікацій останніх років стали “страшилки”. Повірте, що далеко не все, що Ви прочитали, відноситься саме до Вашої дитини. Спробуйте, ніби, приміряти прочитане на неї, і Ви побачите, що “костюмчик” не завжди доводиться якраз. Далеко не всі “страшилки”, які трапляються з підлітками, обов’язково має статися з Вашою дитиною.
8.Згадайте про ті сімейні цінності і традиції, які існують у Вашій родині. Проаналізуйте, що з цього багажу стало загальним для Вас і Вашої дитини, а де проходить очевидний вододіл. Це буде зіставлення і порівняння двох точок зору на одвічне ціннісне питання: “Що таке добре, і що таке погано?”. Моральні та етичні цінності не можна механічно передати, а вже, тим більше, нав’язати, вони формуються і стають своїми або залишаються чужими в період усього дитинства. І якщо, якісь, дуже значимі для вас ціннісні орієнтири, виявилися для дитини у списку чужих, не хапайтеся за голову і не “пиляйте”. Подумайте, не як розповісти і продекларувати, а як показати і переконати в перевагах тієї чи іншої якості чи властивості. Проаналізуйте, що б могли Ви запозичити у дитини, чого могли б повчитися.
9.Одне з головних прагнень підлітка – прагнення до самостійності. Але самостійність передбачає повну відповідальність за себе і посильну за життя сім’ї. Основна проблема полягає в тому, що підліток прагне до відповідальності тільки там, де вона йому вигідна. Ваше ж завдання навчитися ділитися своєю відповідальністю з ним і в інших “маловигідних”, на перший погляд, областях. Вам необхідно дати йому зрозуміти, що все, що відбувається в його житті і в житті сім’ї, відбувається тепер не тільки завдяки Вам або з Вашої вини, як це було в ранньому дитинстві, а й завдяки / всупереч його діям.
10.Підліток – не глина, та й Ви – не скульптор. На жаль, Вам не під силу виліпити скульптуру “ідеальної” дитини, що втілює всі Ваші бажання, мрії, фантазії і амбіції, з реального сина чи дочки. У нього-зовсім інше “ідеальне Я”. Ваша мета – допомагати йому мінятися і дорослішати, виходячи з його реальних прагнень і цілей.
11.Допомагайте дитині зробити конкретні кроки для її цілей. Це – дуже важливо для самовизначення. Оскільки у підлітковому віці мета глобальна, а можливості ще трішки відстають, то її “ідеал” так і може залишитися в області мрій про нездійсненне. Допоможіть дитині повірити в свої сили, і, якщо це необхідно, розробіть разом стратегію досягнення результату. Пам’ятайте, що провідна роль у такій роботі і відповідальність за неї належить ній, Ви – лише “аксакал”, здатний поділитися власним досвідом по запиту дитини.
12.Підлітковий період – це настільки інтенсивний етап змін у житті дитини, що він поглинає її цілком. Дайте можливість підлітку відчути безперервність життя і безперервність змін і саморозвитку, а даний етап лише як ще одну, можливо, найскладнішу і реальну, сходинку до дорослого життя. Покажіть взаємозв’язок і взаємовплив дитячого життєвого досвіду (минулого), бурхливих змін (справжнього), і самовизначення (майбутнього), адже життєвий сценарій – це результат, який об’єднує в собі всі компоненти.
13.Навчіть дитину не боятися власних помилок і ставитися до них як до, можливо, не найприємнішого, досвіду для подальшого аналізу. Банальне: “не помиляється тільки той, хто нічого не робить” допомагає це усвідомити. Бажано показувати досвід “падінь і злетів” на прикладах з власного життя та життя інших значущих для дитини людей, а не на постійному промовлянні і нескінченному “розборі його польотів”.
14.Зверніть увагу підлітка на те, що будь-якій людині властиві внутрішня суперечливість, неоднозначність, конфлікт бажань і мотивів поведінки. Поняття добро / зло, невдаха / переможець, свобода / залежність, воля / безвольність, правда / брехня і т.д. часом бувають настільки відносні, неоднозначні й непостійні, що кожна нова ситуація і в житті дорослої людини вимагає їх перевірки, аналізу, а іноді і повного перегляду. Тоді з ними вже легше впоратися, оскільки з ряду унікальних і особистісних проблем вони переходять у ранг універсальних. Позиція “всі через це проходять” набагато менше вразлива і більш захищена, ніж позиція “я такий непослідовний”.
15.Самопізнання – прерогатива будь-якої думаючої і відчуваючої людини, незалежно від того, який її вік і статус. Пов’язані з цим почуття і емоції, вперше виникаючі – це тільки відправна точка, точка відліку на цьому довгому, складному, але такому захоплюючому шляху.
СОЦІАЛЬНЕ СТАНОВЛЕННЯ ПІДЛІТКІВ В КОНТЕКСТІ ІДЕЙ СТАЛОГО
РОЗВИТКУ
У статті
висвітлено актуальні питання, пов’язані із становленням закономірностей процесу
соціалізації особистості в пубертатному періоді життя в умовах сталого розвитку
сучасного населення та на основах нової української школи, як головного чинника
для ефективності адаптованості в соціумі.
Ключові
слова: соціалізація, соціум, особистість, адаптація, пубертатний період.
Соціалізація – це процес входження
індивіда в суспільство, активне засвоєння ним соціального досвіду, соціальних
ролей, норм, цінностей, необхідних для успішної життєдіяльності у даному
суспільстві. [1, с. 45]. Соціальне становлення підлітків є досить актуальним
питанням освітнього процесу в сучасних умовах сталого розвитку. Соціалізація
особистості можлива лише при міжособистісній взаємодії індивідів, де
відбувається передача фізичного та морального досвіду, загальнолюдських
цінностей та якостей, соціальних норм та правил. Нова українська школа є
початковою та рушійною силою для співпраці та взаєморозуміння, що є невід’ємною
частиною для адаптації до соціуму у подальшому розвитку підлітків. Набуття
процесу соціалізації лежить в основі Концепції соціального научіння (Н. Міллер, Дж.
Доллард) яка показує,
як дитина пристосовується в сучасному світі, як вона засвоює норми суспільства. [3,
с. 49].
Проблема процесу соціалізації підлітків
полягає в тому, що не для кожної особистості шлях адаптування до соціуму є
легким та безумовним. Тому є важливим дослідження становлення особистості в сучасних умовах, визначення
труднощів та оптимальних засобів їх вирішення.
Пубертатний вік – складний період життя
для кожної особистості. В літературних джерелах його прийнято вважати
кризисним. Спостерігаючи за підлітками, у повсякденній діяльності яскраво виражається соціальна ситуація
розвитку, яка спонукає до потреби у спілкуванні, становленні в соціумі,
прийнятті нових рішень, обов’язків,
стилів и стратегій поведінки, де більшість представників пубертатного
віку мають труднощі в реалізації потреб через недостатній досвід дорослого
життя.
В ході спостереження нами були виявлені труднощі та
перепони процесу набуття соціального досвіду підлітками. Головною умовою, яка
може мати полярний вплив на розвиток особистості є середовище. Кожен індивід
вчиться і реагує на взаємодію оточуючого середовища, де в нього змінюються
погляди та соціальні установки. Суб’єктивними труднощами процесу соціалізації
підлітків є почуття самотності та
самопізнання. В такому стані підліткам важко встановлювати взаємозв’язки з
однолітками та дорослими через власні переживання, занижену самооцінку,
тривожність, неприйняття себе. Особливої уваги потребують підлітки групи
ризику: схильність до шкідливих звичок, аморальність батьків, гіпо- або
гіперопіка, діти з особливими потребами, розлади в сім'ї.
В умовах сталого
розвитку соціалізація підлітків об’єднує різні покоління, через неї
реалізується передача культурного та соціального досвіду. Лише в спільності, в
спільному житті всіх людей складається моральний і юридичний закон, моральні
завдання та обов'язки [2, с.27].
Джерелом соціалізації є значима діяльність. Її
відсутність є показником девіантної поведінки підлітків, криза моральних
ідеалів, бездуховність, що є результатом антисоціальних установок. Таким чином,
підліткам необхідно допомогти обрати правильний шлях, мотивувати та розвивати
пізнавальні інтереси, визначити види діяльності і надати всі необхідні для
цього умови.
Список
використаних джерел
1. Зозуляк-Случик
Р. В. Основи соціалізації особистості :
навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів / Р. В. Зозуляк-Случик.
– Івано-Франківськ : НАІР, 2015. – 218 с.
2. Сейко Н.А. Соціальна педагогіка: Курс лекцій. – Житомир:
Житомир. держ. пед. ун-тет, 2002. – 260 с.
3. Скрипченко О. В. Вікова та педагогічна психологія:
Навч. посіб. / О. В. Скрипченко,Л.В. Долинська, З.В. Огороднійчукта ін. — К.:
Просвіта, 2001.— 416 с.
Подписаться на:
Сообщения (Atom)