четверг, 10 марта 2016 г.

Тема: «Сім’я в житті людини».
Мета: сприяти усвідомленню учнями материнської та батьківської ролей в родині, формувати ціннісно–моральні уявлення про сім’ю, вчити бути відповідальними за злагоду в родині, розвивати в учнів уміння з повагою ставитись до батьків як найдорожчих людей.
Обладнання: аркуші паперу А-1, маркери, скотч, мультимедійна презентація, визначення понять «батьківство», «усвідомлене батьківство», журнали, клей, вислови видатних людей.
Форма проведення: виховна година з елементами тренінгу.
Дата проведення : 16.02.16 р.
Категорія учнів: учні 6 - А класу.

План проведення.
 І. Організаційний етап.
 ІІ. Мотиваційний етап
    2.1Оголошення теми та мети заходу
    2.2.Вправа  «Колір мого настрою».
    2.3.Вступне слово вихователя.
 ІІІ. Основний етап.
    3.1. Павутинка дискусії «Сімя…».
    3.2. .Вправа « Роль матері та батька в родині».
    3.3.Рухавка «Пересадки».
    3.4. Вправа «Склади приказку».
    3.5. Колаж  «Образ благополучної родини».
 ІУ. Підведення підсумків роботи.
    4.1. Вправа «Закінчи речення»
Сьогодні я зрозуміла(в), що сімя — це...

 Оголошення теми та мети заходу

 Вправа  «Колір мого настрою»
 Учасники по колу проговорюють якого кольору  їх настрій зараз
1. Чому обрано саме цей колір?
2. Що він означає для учасника?
3. Що спричинило той чи інший настрій?

 Вступне слово вихователя.
       Стати успішним у сучасному світі, не завжди означає мати хорошу машину, нерухомість або піднятися по кар'єрних сходах. В успіху будь-якої людини величезну роль відіграє сім'я. І в більшості випадків, вона стає найціннішим подарунком долі для кожного з нас. Членами нашої сім'ї ми, як правило, дорожимо і прислухаємося до їхніх порад.

Павутинка дискусії «Сім’я».
Педагог роздає учням вирізані з паперу фігурки хлопчиків та дівчаток відповідно до статі. На фігурці протягом 5 хвилин учні пишуть своє ім’я, сімейну роль (син, брат, донька, сестра, племінник, племінниця, тітка, дядя…) Під час само презентації учасників вихователь прикріплює фігурки на великий аркуш паперу таким чином, щоб утворилося символічне «сімейне коло». Педагог пропонує учасникам на період проведення виховної години вважати їхню групу великою сім’єю, в колі якої обговорюватимуться різні питання.
Педагог ставить перед учнями запитання: «Що значить для кожної людини сім я (педагог записує вислови учнів в коло, яке утворилося).
Всі ми розуміємо, якою б не була сімя, її мета – створення сімейного щастя. Ця мета ніколи не втратить свою актуальність. Від сімї у спадок ми отримуємо зовнішні риси, певні характеристики темпераменту, риси характеру.
Сімя – це не завжди і не обовязково батько і мати, син (донька). Звязки членів сімї можуть бути значно різноманітними. Головне, що сімя – це сумісне проживання близьких людей, що люблять і турбуються один про одного.
       Сім'я - це група людей, заснована на кровній спорідненості або укладення шлюбу. Можливо, ви вже припускали, що таке сім'я. Але не варто забувати, що згідно з визначенням, члени сім'ї пов'язані між собою взаємною допомогою, спільністю побуту та правової, а також моральною відповідальністю. Сім'я є надбанням суспільних цінностей.
Вправа «Роль матері та батька в родині» (робота в групах).
Коли ми стаємо батьками? В дитинстві ми мріємо створити свою сімю, уявляємо, якою вона буде, в думках народжуємо і виховуємо дітей, граємось в «доньки – матері».
Педагог пропонує учням поміркувати над тим, які ролі в родині виконує  батько(мати). Перша група записує роль матері , друга — роль батька.
1.Чи відрізняються ролі батька та матері в сімї.
2. Якщо так, то чим саме?
Батьки кожного з нас створюють джерело життєвих сил, закладають фундамент життя для своїх дітей. Яким воно буде – чистим, прозорим, бурхливим, стрімким, блискучим, різнокольоровим залежить саме від них, від взаємодії матері та батька. Мати виношує та народжує дитину, вигодовує її своїм молоком. Від матері залежить здоров’я та благополуччя дитини, її розвиток у перші 3 роки життя більшою мірою, ніж від чоловіка. Мати любить свою дитину – успішну або невдаху, талановиту або безталанну, здорову або хвору. Мати любить дитину не тому, що вона виконала свої соціальні умови, виправдала надії, а тому, що вона є її дитина.
Відсутність материнської любові викликає негативні наслідки для розвитку особистості дитини: порушується її соціальний, фізичний, психічний, емоційний розвиток. Дітей, облишених материнської любові, вирізняє холодність й нездатність відчувати любов та привязаність.
Яким був досвід перших років спілкування з мамою, такий досвід і понесе дитина у життя, в свою сімю, до майбутніх поколінь.
До специфічно материнських особливостей належать: здатність до безумовної любові, материнська інтуїція, терпіння, саможертовність, обережність, мякість, бережливість, ніжність. Мати створює внутрішню сімейну атмосферу.
Батько з початку розвитку дитини в материнському лоні захищає майбутню матір, створює умови для здоров’я матері та дитини. Захисник та здобувач – споконвічні функції чоловіка. Батько піклується про живлення сім’ї, охороняє її від зовнішнього середовища. Батько захищає, здобуває, створює умови, відповідає за життєдіяльність сім’ї, бере участь у підготовці до народження дитини та догляду за нею. Дослідження показують, що чоловіки, які готувались разом із жінкою до народження дитини свідомо, брали участь у пологах, стають компетентними батьками, відчувають міцний зв’язок із дитиною більшою мірою ніж ті чоловіки, які не брали участь у даних процесах.
Дитина підростає і батько допомагає їй входити в соціум: навчає певним життєво важливим умінням та навичкам, дає життєві поради. Любов батька дає дитині відчуття особливого емоційно – психологічного благополуччя, які не може повною мірою дати сама матір. Любов батька навчає сина чи доньку, як чоловік може проявляти любов до дітей, дружини та оточуючих.
Образ матері та батька відбивається у душі дитини на все життя. Для дівчинки образ батька - це перший чоловік, перший приклад позитивного (негативного) образу поведінки чоловіка. Від стилю і характеру їхніх стосунків залежить майбутнє для доньки як дружини та матері. Існує взаємозв’язок між гарним прикладом батька та щасливою родиною, що створена його донькою. Те ж саме можна сказати про роль матері для хлопчика. Мати – це образ жінки, майбутньої дружини. Від характеру взаємовідносин матері й сина залежить його сімейна доля як чоловіка.
Якщо дівчинка мала позитивні стосунки з мамою, то вона спроможна створити гармонійну сімю, бути мамою та дружиною.
Розвиток материнської та батьківської ролей залежить не тільки від самих батьків, але й від суспільства. В останні роки спостерігається активніша участь чоловіків у вихованні та розвитку дітей. Свідомих батьків стає більше.

Рухавка «Пересадки»

Вправа «Склади приказку».
       Із запропонованого  набору слів потрібно скласти приказку.  Якщо всі слова поставити на свої місця, то зможете прочитати народну мудрість. Подумайте і скажіть, який зміст вклали наші предки в ці приказки, яка народна мудрість приховується за коротким реченням?
Вся родина разом так і душ на місці
місці, родина, і, душ, разом, на, вся, так
Сімейна злагода всього дорожче

дорожче, злагода, всього, сімейна
Сім’я сильна коли над нею дах один
сім’я, один, дах, над, сильна, нею, коли
В сімї дружать – живуть і не тужать
не, сімї, тужать, і, в, живуть, дружать
Діти маленькі – поїсти не дадуть, діти великі – пожити не дадуть
дадуть, великі, не, діти, дадуть, пожити, діти, не, маленькі, поїсти
Умів дитя народити – умій і навчити.
навчити, і, умій, дитя, народити, умів

Колаж  «Образ благополучної родини»
Із запропонованих журналів учні складають колаж.
1.Чи сподобалось вам працювати над колажем?
2.Що ви відчували під час роботи?

Підведення підсумків. Вправа «Закінчи речення»
Сьогодні я зрозуміла(в), що сімя — це...
Учні по - черзі висловлюють свої твердження

Для дитини немає людини важливішої, ніж її мати й батько, або люди, які їх замінюють. Вони – перші та найголовніші вчителі. Ніхто ніколи не може вплинути на життя маленької людини сильніше за батьків, а тому саме від них потребується вся любов, вся енергія, усе терпіння.
Сім’я – це співтовариство, в основу якого покладено почуття любові та відповідальності. Через свою рідню кожен із нас виходить на широкі зв’язки з великою сім’єю, яка називається народом.

Батьківщина, Вітчизна – все це сімейні поняття, які випромінюють такі ж самі світло й тепло, породжують почуття опори та надії. Вихователь пропонує учням висловити свої побажання один одному.

вторник, 9 февраля 2016 г.

Тренінг "Профілактика професійного вигорання у педагогічній громаді"

Тема: «Профілактика професійного вигорання у педагогічній громаді»
Мета: проаналізувати реальну ситуацію в школі, виділити проблеми та шляхи їх вирішення
Обладнання: маркери різних кольорів, скотч, ножиці, папір А-3, А-4, стікери
Дата проведення: 01.02.2016 - 03.02.2016.
Категорія учасників: педагоги КЗШІ № 1
Тренінг – запланований процес, призначений поповнити навички та знання і перевірити ставлення, ідеї, поведінку з метою їх зміни та оновлення.
1.     Знайомство
Закінчить речення «Для мене робота – це …»
2.     Прийняття правил роботи групи:
- бути активним;
- говорити по-черзі;
- дотримуватись регламенту;
- говорити від свого імені;
- бути позитивним;
- перевести мобільні телефони на безшумний режим.
        3. Очікування
Чого ви очікуєте від сьогоднішнього тренінгу? (учасники прописують на стікерах та прикріплюють на плакат)
         4.Мозковий штурм «Педагог»
(учасники прописують на кожну букву якості, які притаманні педагогам)
П – професіональний
Е – енергійний
Д – доброзичливий
А – активний
Г – громадянин
О – оптимістичний
Г – гуманний
Вихователі, вчителі складають професійну (педагогічну) громаду.
Професійна громада складається з осіб, які мають освіту і спільні професійні інтереси.
5. Технологія «Рекламний плакат до фільму» (робота в групах)
Мета: проаналізувати реальну ситуацію в школі, визначити позитивні та негативні проблеми, передбачити перспективи розвитку педагогів.
Завдання:
1. Дати назву фільму.
2. Відобразити успіхи та досягнення у сфері роботи педагогів.
3. Відобразити упущення та проблеми.
4. Відобразити перспективи подальшого розвитку.
(на плакаті учасники записують лише назву фільму, а все інше зображується лише символами, малюнками, проблеми записуються окремо на аркуші).
       Кожна група презентує свій рекламний плакат, але розповідають зображене на плакаті представники інших груп.
       З якою метою ми проводили технологію «Рекламний плакат до фільму»? (аналіз сучасної реальної ситуації в школі).
       В ході технології ми  вийшли на проблеми, що ведуть до професійного вигорання (вибираються 3 проблеми, які на думку представників групи є головними).
6. Вправа «Шляхи вирішення проблем громади» (робота в групах)
Що сама професійна громада може зробити для вирішення цієї проблеми?
Проблема

Шляхи вирішення
Учасники
Строки виконання




7. Вправа «Від щирого серця»

Кожний учасник говорить побажання учасникам тренінгу (дарує частинку чогось найкращого із свого серця)


Метою тренінгу «Профілактика професійного вигорання у педагогічній громаді» було здійснення аналізу реальної ситуації в  школі-інтернаті, виділення проблем та визнання шляхів їх вирішення.
Завдяки технології «Рекламний плакат до фільму» працюючи в групах педагоги відобразили успіхи та досягнення у сфері роботи (як вчителі так і вихователі), упущення та проблеми, перспективи подальшого розвитку. В ході технології учасники вийшли на проблеми, що ведуть до професійного вигорання.
Проблеми
1. Негативний вплив батьків на дітей.
2. Нехватка часу.
3. Пасивність учнів.
4. Емоційна нестабільність, гіперактивність дітей.
5. Низьке матеріально-технічне забезпечення.
6. Недостатність ІКТ.
7. Низький рівень взаємоповаги в системі педагог-учень-батьки.
8. Вади психічного розвитку дітей.
9. Недоліки сімейного виховання.
10. Девіантна поведінка учнів.
11. Низький рівень культури.
12. Агресивність батьків.
13. Жорстокість дітей.
14. Безвідповідальність батьків.
15. Неготовність учнів до самостійного життя.
Вправа «Шляхи вирішення проблем громади» дала можливість педагогам обравши одну головну проблему, на їх думку, прописати шляхи її вирішення, учасників та строки виконання.
Підводячи підсумки роботи на тренінгу учасники зазначили, що педагогічна громада, проаналізувавши позитивні та негативні проблеми,  може самостійно попередити професійне вигорання, передбачити перспективи подальшого розвитку педагогів та навчального закладу.

среда, 3 февраля 2016 г.

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ для класних керівників, соціальних педагогів, педагогів-організаторів щодо проведення тренінгів для учнівської молоді з питань здорового способу життя

Конституція України визнає життя і здоров’я людини одним з найвищих соціальних цінностей. Держава зобов’язана забезпечити якнайповнішу реалізацію цих цінностей і вирішити при цьому завдання виховання здорового покоління, збереження та зміцнення здоров’я. Діти і підлітки не замислюються над тим, що здоров’я треба берегти та не усвідомлюють, що це сама головна цінність, а для цього потрібні знання і навички основ популяризації здорового способу життя.

При проведенні тренінгів необхідно взяти до уваги такі поради:

·        Заняття проводити в спеціальній кімнаті, в якій дотримано всі вимоги щодо проведення тренінгів.
·        При виборі теми звертати увагу на масштабність взятої проблеми.
·        Ідеальна кількість учасників групи – 15 осіб.
·        При підборі групи дітей враховувати їх однакову вікову категорію.
·        Обов’язково для роботи групи треба приймати правила.
·        Дотримуватись певних меж часу.
·        Обговорення теми має бути завершеним.
·        Слідкувати, щоб в аудиторії зберігались атмосфера позитивності.
·        При обговоренні проблеми створювати атмосферу довіри, спокійного прийняття кожної думки.
·        Обов’язково використовувати руханки.
·        При підборі вправ, завдань тренінгу, враховувати особливості психічного стану підлітків.
·        Тренер повинен бути досвідченим, цікавим, достатньо емоційним, безпосереднім.
В спілкуванні з підлітками використовуються такі форми роботи, як:

- робота в парах;
- діалоги;
- обговорення проблем в групах;
- презентації.


·        Обговорення проблем важливо закінчувати таким чином, щоб проблема, яка обговорювалась, набула конкретності і окреслилась, щоб всі невдоволення, непорозуміння були нейтралізовані  і вичерпані.

МЕТИОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ по дотриманню педагогічної етики в роботі класного керівника з педагогічно занедбаними дітьми та неблагополучними сім’ями

Виховання дитини передбачає гармонійний фізичний та психічний розвиток. Подолання негативної поведінки дітей потребує спільних зусиль батьків, вчителів, психологів. Тільки розуміння й підтримка дитини дорослими, а також цілеспрямована психологічна корекція сприяє підвищенню самовпевненості, навчальних знань,  зниженню рівня агресії, покращенню соціального статусу.
В роботі з денними цільовими категоріями ефективним є:

·        Вивчення причин вчинення порушень у поведінці дітей, не благополучності в сім’ях.

·        Встановлення тісних контактів, взаємо порозуміння та поваги з педагогічно занедбаними дітьми, неблагополучними сім’ями та здійснення корекційної роботи на принципах толерантності та довіри.

·        Наближення підлітків, які виховуються в неблагополучних сім’ях, до себе, прагнення учнів замислюватися над своїми вчинками.

·        При порушеннях дисципліни вміти спокійно та тактовно робити зауваження учням, розібратися в їх провині, зрозуміти мотиви вчинку, переконати учнів дотримуватися правил поведінки та ретельно пояснити помилки як дітям, так і батькам.

·        Основа організації виховних дій – опора на позитивне в дітях та сім’ї.

·        Послідовність та системність в виховній роботі з підлітками та неблагополучними сім’ями є ключем в корекційній роботі.

·        Організація правильного спілкування педагогічно занедбаних учнів в класному колективі та сім’ї – пріоритетне завдання розвитку учнівського колективу.

·        Доречно вивчати запити та уподобання таких дітей, залучати їх до позакласної та позаурочної діяльності.


·        Відпрацювання цікавих форм партнерства з різними структурами, організаціями посилить соціальний захист дітей даної категорії.

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ для класних керівників, соціальних педагогів, педагогів-організаторів щодо збереження репродуктивного здоров’я серед учнівської громади.

Особливе занепокоєння викликає стан репродуктивного здоров’я, що є невідкладною проблемою, складною частиною здоров’я, нації в цілому і має велике значення для збереження сталого розвитку суспільства. Сьогодні показники захворюваності дітей і жінок репродуктивного віку досить високі.
Під час проведення індивідуальних та масових виховних заходів просвітницько-профілактичного напряму:
·        Доцільно ознайомити підлітків з питанням репродуктивної функції людини, статевої гігієни, фізіології.
·        Щоб забезпечити спокійну, відверту атмосферу учнів з вчителями і психологом, лікарем – заняття та заходи проводити окремо для юнаків та дівчат.
·        Звертати увагу дітей на фізіологію статевого дозрівання дівчат і хлопців, на зміни, які відбуваються в організмі у підлітковому віці, які призводять до зрілості.
·        Наголошувати на особисту гігієну.
·        Розвивати вміння щодо дотримання правил безпечної статевої поведінки.
·        Формувати у дітей прагнення бути здоровими та засвоєння ними системи знань, практичних занять та навичок здорового способу життя.
·        Постійно пропагувати принципи здорового способу життя.
·        Рекомендувати споживати багатої вітамінами та всіма необхідними поживними елементами рослинної їжі, дотримуватися правил традиційного харчування.
·        Посилити попереджувальну роботу з роз’ясненням наслідків вживання алкогольних напоїв.
·        Проводити різні форми презентацій матеріалів журналів, газет, радіо, кінофільмів про репродуктивне здоров’я.
·        Передбачити та проводити вечори та свята здоров’я, тренінги, вікторини, вправи, рольові ігри, виставки дитячих творчих робіт, малюнків про шкідливі звички.
·        Залучати батьків, медичних працівників до спеціальної роботи в питаннях збереження репродуктивного здоров’я.
·        Проводити анкетування, тестування за даною тематикою.

·        Залучати учнівську громаду до створення антиреклам паління, алкогольних напоїв.